Дали вреди да се добијат барања за изведба на челик за лежиште, вообичаени материјали од челик за лежиште?

јуни 01, 2023

Челикот за лежиште главно се користи за производство на тркалачки елементи и прстени на тркалачки лежишта. Бидејќи лежиштето треба да има карактеристики на долг век на траење, висока прецизност, ниска калориска вредност, голема брзина, висока цврстина, низок шум, висока отпорност на абење итн., потребно е челикот за лежиште да има: висока цврстина, еднаква цврстина, висока граница на еластичност, висок замор од контакт Јачина, неопходна цврстина, одредена стврднување и отпорност на корозија во атмосферските лубриканти. За да се исполнат горенаведените барања за изведба, строго се потребни униформност на хемискиот состав на челикот за лежиште, содржината и видот на неметалните подмножества, големината на честичките и дистрибуцијата на карбидите и декарбуризацијата. Челикот за лежиште генерално се развива во насока на висок квалитет, високи перформанси и разновидност. Носечките челици се класифицирани според нивните карактеристики и околината за примена: челик со високо јаглероден хром, челик за лежиште со карбуризиран челик, челик за лежиште со висока температура, нерѓосувачки челик за лежиште и специјални специјални материјали за лежиште.

Испратете го вашето барање

За да се задоволат барањата за висока температура, голема брзина, големо оптоварување, отпорност на корозија и отпорност на радијација, треба да се развијат серија нови челици за лежишта со посебни својства. Со цел да се намали содржината на кислород во челикот за лежиште, развиени се технологии за топење за носење челик како што се топење во вакуум, повторно топење на електрозгура и повторно топење со електронски сноп. Топењето на големи количества челик за лежиште се топи со електрични лачни печки и се развива во различни видови примарни печки за топење плус надворешно рафинирање. Во моментов, челикот за лежиште се произведува со примарна печка со капацитет од повеќе од 60 тони + LF/VD или RH + континуирано лиење + континуирано тркалање за да се постигне висок квалитет, висока ефикасност и мала потрошувачка на енергија. Во однос на процесот на термичка обработка, термичката обработка е развиена од печка на дното на автомобилот и печка со ѕвонче до печка за жарење со постојано контролирана атмосфера. Во моментов, најдолгата печка за континуирана термичка обработка е 150 m, а сфероидизираната структура на обработениот и произведениот челик за лежишта е стабилна и униформа, слојот за декарбуризација е мал, а потрошувачката на енергија е мала.

Челикот за лежиште треба да ги има следниве својства:

1. Висока јачина на замор од контакт.

2. Висока отпорност на абење.

3. Висока граница на еластичност и јачина на принос.

4. Висока и униформа цврстина.

5. Одредена цврстина на удар.

6. Добра димензионална стабилност.

7. Добри перформанси за инхибиција на корозија.

8. Добри перформанси на процесот.

Вообичаени материјали од челик за лежиште:

Изборот на челичен материјал за лежиште, исто така, треба да се купи според специфични барања. За носечките материјали кои работат под посебни услови, според нивните специфични барања, треба да имаат и посебни својства погодни за нивните услови, како што се: отпорност на висока температура, отпорност на ниски температури, отпорност на корозија, против зрачење, антимагнетни и други карактеристики.

Целосно стврднатиот челик за лежиште е главно високојаглероден хром челик, како што е GCr15, со содржина на јаглерод од околу 1% и содржина на хром од околу 1,5%. Со цел да се подобри цврстината, отпорноста на абење и стврднувањето, соодветно се додаваат силициум, манган, молибден итн., како што е GCr15SiMn. Овој тип на челик за лежиште има најголем излез, со повеќе од 95% од целокупното производство на челик за лежиште.

Карбуризираниот челик за лежиште е структурен челик од легура на хром, никел, молибден со содржина на јаглерод од 0,08 до 0,23%. Откако ќе се направат деловите за лежиште, површината се врши карбонитридирање за да се подобри нејзината цврстина и отпорност на абење. Овој челик се користи во производството на големи лежишта кои подлежат на силни ударни оптоварувања, како што се лежиштата за големи валани, автомобилски лежишта, лежишта за рударски машини и лежишта за железнички возила итн.

Високотемпературниот челик за лежиште се користи на висока температура (300-500°C), а челикот е потребно да има одредена црвена цврстина и отпорност на абење на работната температура. Повеќето од нив се заменети со челик за алат со голема брзина, како што се W18Cr4V, W9Cr4V, W6Mo5Cr4V2, Cr14Mo4 и Cr4Mo4V, итн.

Најчесто поставувани прашања

1.Дали прифаќате мали нарачки?
MOQ1
2. Колку долго е вашето време за испорака?
Општо земено, ако стоката е на залиха, тоа е 1-3 дена. Доколку робата е без залиха, ќе бидат потребни 30-45 дена, во зависност од количината на нарачката.
3.Можете ли да го направите нестандардниот модел?
Да, можеме да прилагодиме според вашите барања

Предности

1.Поддржете го прилагодувањето на OEM
2.Брза испорака, комплетен асортиман на производи
3. Сопствена фабрика, конкурентна цена
4.MOQ1

За ZHEJIANG ELECTROMECHANICAL CO.LTD за депилација со восок.

Жеџијанг Електромеханичка соработка за депилација, ООД е производител на лежишта со добро опремени капацитети за тестирање и силна техничка сила. Со широк асортиман, добар квалитет, поволни цени и стилски дизајн, нашите производи се користат во автомобилски машини, прецизни машински алати, текстилни машини, пакување храна, хартија, хемиска индустрија, металургија, железница, енергија на ветер, електрична енергија и други индустрии . Нашите производи се широко признати и доверливи од корисниците и можат да задоволат постојано променливи економски и социјални потреби. Ги поздравуваме новите и старите клиенти од сите сфери на животот да не контактираат за идни деловни односи и заеднички успех! Жеџијанг епилација електромеханички ко.ЛТД., Фабрика лоцирана во Шандонг, Седиште се наоѓа во Жеџијанг, Кина.Нашата компанија е специјализирана за производство на различни видови лежишта.Главна категорија:топчести лежишта со длабок жлеб, цилиндрични валчести лежишта, заострени валчести лежишта, аголни контактни лежишта, потисни топчести лежишта, потисни валчести лежишта, спојни лежишта, иглени лежишта, нестандардни лежишта, сферични лежишта, моторни лежишта, лежишта за земјоделски машини, итн; увезени марки на лежишта, како и оска за плочки, оска Луо, оска Казахстан и други домашни познати брендови. Без разлика дали се работи за автомобили, бродови, земјоделски машини, возен парк, електрични апарати, фабрики за хартија, металургија, челичарници, цементарници, текстилни машини, инженерски машини, рударски машини, петрохемиски и други индустрии, нашите производи ха


Испратете го вашето барање